LEONARDO’NUN BEYNİ
Da Vinci’nin Yaratıcı Dehasını Anlamak

Yazar: Leonard Shlain
Çevirmen: Levent Tayla
Sayfa Sayısı: 292
Basım Tarihi: Mart 2020
ISBN: 9786059200585

Arka kapaktan:
Leonard Shlain bu kitabında sanat, tarih, bilim, tıp, nörobilim, psikoloji ve felsefenin ışığında Leonardo da Vinci’nin hayatını ve zihnini inceliyor ve insanlık tarihinde birbirinden farklı birçok alanın tümünde birden mükemmelliğe bu derece erişebilmiş başka hiç kimse yokken onun bilim, sanat, botanik, mimari ve başka birçok alandaki eşsiz yeteneklerinin geri planına dair bambaşka bir perde aralıyor.
Shalin, insan beyninde birbirinden farklı biçimde çalışan sağ ve sol lob arasındaki entegrasyonun Leonardo da Vinci’deki hayret verici uyumunun, onun hem düşünsel yaratıcılığının hem de pratikteki başarılarının nedeni olduğunu vurguluyor ve ondaki bu yeteneğin insanlığın gelecekteki beyinsel evriminin bir işareti olup olmadığını sorguluyor. Bu sorgulamayı yaparken, insan beyninin işleyişine ve evrimine dair bilimsel verileri Leonardo da Vinci’nin zihni üzerinden detaylı bir şekilde işliyor.
Tarihin en zengin aklını incelemek üzere asırlar öncesine doğru çıkılan bu büyülü yolculukta, yazar sade dili ve bağlantıları ustaca kurma becerisiyle işimizi kolaylaştırıyor. Leonardo da Vinci’nin Floransa’nın bir dağ köyünde başlayıp Fransa’da son bulan hayatına genişçe yer verilen kitapta, bu evrensel dâhinin çocukluğu, gençliği, notları, eserleri, kişisel çevresi, vejetaryenliği, mücadeleleri, dönemindeki sosyo-politik ve kültürel atmosfer detaylı bir şekilde anlatılıyor. Machiavelli ile olan ortaklığı, Michelangelo ile olan çatışmaları, Son Akşam Yemeği tablosunun hikâyesi ve onunla ilgili daha başka birçok şey son derece ilginizi çekecek.

Yazar Hakkında

Leonard Shlain, bir mucit ve cerrahtı. Sanatçıların, bilim insanlarının, filozofların, antropologların ve eğitimcilerin hayranlık duyduğu Shlain çok satanlar listesine giren şu üç kitabın da yazarıdır: Art & Physics, Alphabet Versus the Goddess ve Sex, Time, and Power. Harvard, New York Modern Sanatlar Müzesi, CERN, Los Alamos, Floransa Sanat Akademisi ve Avrupa Bakanlar Konseyi de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde kitapları üzerine çok çarpıcı görsel sunumlar yapmıştır. Al Gore, Norman Lear ve şarkıcı Björk hayranlarındandır. Shlain 2009 yılında, yetmiş bir yaşında, bu kitabın tamamlanmasından çok kısa bir süre sonra beyin kanserinden ölmüştür.

Bu kitabın yayınlanmasına destek veren çocukları mirasını devam ettirmektedir: Huffington Post’un Sanat ve Bilim Bölümü’nün kurucu editörü ve sanatçı Kimberly Brooks; doktor ve Healthloop.com’un kurucusu Jordan Shlain; film yapımcısı, The Webby Awards’un kurucusu, Leonardo’nun Beyni’ndeki fikirler ve Leonard Shlain’in son yılı hakkındaki Sundance belgeseli Connected’ın yönetmeni Tiffany Shlain.

Daha fazla bilgi için leonardshlain.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

“Merhum Usta [Leonardo] yaşıyor ve benimle, bizimle aracısız bir biçimde, doğrudan konuşuyor. Büyüklüğü bir kez daha doğrulanıyor, çünkü kendisinden o kadar farklı ve uzak olan, sınıf, ırk, dil ve hepsinden önemlisi zamansal açıdan ayrılan ben bile bu büyük yaratıcı ile doğrudan iletişime geçiyorum.”
- DONALD SASSOON