İSTANBUL - TEL AVİV
Kültürleri Birleştiren Bir Müzisyenin Yolculuğu

Yazar: Yinon Muallem
Sayfa Sayısı: 216
Basım Tarihi: Mart 2020
ISBN: 9786059200639

Müzisyen, eğitmen ve yazar Yinon Muallem, Ortadoğu müziğine duyduğu ilgi sebebiyle, 2002 yılında İsrail’den ayrılıp İstanbul’a yerleştikten sonraki hayat yolculuğunu anlatıyor bu kitabında.
Hem yaşamı hem müziğiyle iki kültür arasında oynadığı bağlayıcı rolün önemi, bir Türk ile evlenip iki kültürlü olmanın yarattığı maddi ve manevi zorluklar, İstanbul’da yaşamanın sanat hayatına ve bestelerine kattıkları, Türk kültürünün bir İsraillinin gözünden değerlendirmeleri, bir Yahudi’nin Müslüman bir ülkedeki deneyimleri... Tüm bunları bütün içtenliğiyle anlatan Muallem, sanatın birleştirici olmaktaki rolünü gözler önüne seriyor. Caz müziğini Türk müziği ve Ortadoğu’nun etnik müziğiyle harmanlaması ve müziğine “falafel caz” demesi de bunun en güzel kanıtı. Bazı yolları aşmanın çok zor olduğunu ama kararlılık, özveri, iyi niyet ve çabayla çoğu engebenin aşılabildiğini yaşamından kesitler anlattığı bu kitabında samimiyetle ortaya koyuyor.

“Kitabın güzelliği sayfalarında duyulan müzikle artıyor... Kitap, Yinon’un Türkiye’ye duyduğu aşkla yaptığı yolcuğu büyüleyici bir şekilde betimliyor.”
—Vered Lee, Haaretz Kitap Eki, 10 Temmuz 2016

“Türkiye’de yaşayan ve üreten İsrailli müzisyen sanatıyla konser salonlarını dolduruyor ve kalpleri birleştiriyor.”
—Sigal Ben-David, Maariv, 23 Ekim 2019

Hikâyelerinde müziğini duyarken, yaşadıklarından esinlenerek yaptığı bestelerinde de hikâyelerini duyabildiğimiz Yinon Muallem’in kitapta yer verdiği anılarının esin kaynağı olduğu bestelerini şu adreste dinleyebilirsiniz:

https://www.yinonmusic.com/istanbul-telaviv

Yazar Hakkında

 Müzisyen, besteci, eğitmen ve yazar Yinon Muallem 1968 yılında İsrail’de Irak kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Müzik hayatına önce vurmalı çalgılarla başladı. Latin müziğinin ardından Ortadoğu müziğine merak saldı. Ud çalmayı öğrenmek için 2000 yılında İstanbul’a geldi. Daha sonra bir konser teklifi üzerine 2002 yılında tekrar gelip, yerleştiği İstanbul’da bir dönem İsrail Kültür Ataşesi olarak da görev yaptı.

Tüm dünyadan çok değerli sanatçılarla yürüttüğü müzik projelerinin yanında İsrail’de iki kitabı yayımlandı: İstanbul-Tel Aviv ve Deep Inside a Broken Violin.

Şimdiye kadar çoğu bestenin kendisine ait olduğu 10 müzik albümü çıkmıştır. Müzik ve yazarlığın yarattıkları sinerji ile sanatına kattığı zenginlik ve derinlik eserlerinde açıkça görülmektedir. Muallem, aralarında Kudsi Erguner, Erkan Oğur, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Derya Türkan, Tuluğ Tırpan, Elif Çağlar, Ömer Faruk Tekbilek, Ross Daly, Areti Ketime, Mor Karbasi’nin de olduğu pek çok müzisyenle birlikte çalışmıştır. Kurucusu olduğu TaKiDum trio grubunun diğer iki üyesi Hakan Gürbüz ve İsmail Altunbaş ile hâlen konserler vermektedir.

İstanbul’a yerleştiğinde tanıştığı eşi ve iki çocuğuyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.