intihariminhikayesi_k

 

İNTİHARIMIN HİKAYESİ
Korkuları ve Depresyonu Nasıl Yendim

Yazar: Victor Staudt
Çevirmen: Mustafa Özen
Sayfa Sayısı: 204
Basım Tarihi: Ekim 2016
ISBN: 9786059200202

İntiharımın Hikâyesi dokunaklı bir hayat hikâyesi; anksiyete ve ağır depresyon rahatsızlığı olan insanlar, yakınları ve arkadaşları ile tıp alanında çalışan uzmanlar için eşsiz bir kitap.

Viktor Staudt iyi bir işe sahiptir, fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için düzenli olarak spor yapar ve hareketli bir gece hayatı vardır. İlk bakışta hayatından memnuna benzer, ancak anksiyete atakları ve depresyon etkisi altında bir yaşam savaşı verdiğini neredeyse kimse bilmez. Sorununa sağlık kurumları vasıtasıyla da bir çözüm bulamayınca intihar etmeye karar verip Amsterdam RAI garında bir trenin önüne atlar. Ölmeyip hayatta kalır, fakat her iki bacağını kaybeder. Ne acıdır ki ancak bu trajik olaydan sonra bir psikiyatrist tarafından borderline (sınırda) kişilik bozukluğu tanısı koyulur ve doğru ilaç tedavisi sayesinde hayata tutunmayı başarır.

VIktor Staudt (1969) Birkaç yıl hukuk eğitimi gördükten sonra on yıl havayolu sektöründe çalıştı. On yıla yakın bir süre Almanya ve İsviçre’de yaşadı. 2011 yılı sonlarında İtalya’ya yerleşti. Yıllardır intiharı önlemek için çalışıyor, konuşmalar yapıyor.

“Bir yerlerde, ‛İntihar geçici bir soruna kalıcı bir çözümdür,’ diye okumuştum. Bunun neden böyle olduğunu bu kişisel hikâyeyi okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.”

Dr. Bram Bakker, psikiyatrist ve gazeteci yazar