iklimsavaslari2

İKLİM SAVAŞLARI
Dünya Aşırı Isınırken Hayatta Kalma Mücadelesi

Yazar: Gwynne Dyer
Çevirmen: Füsun Özlen
Sayfa Sayısı: 280
Basım Tarihi: 2013
ISBN: 9786058597020

Yazarın kitabın Türkçe baskısı için yazdığı Türkiye 2035 yılı senaryosu, iklim değişikliklerinin Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerini nasıl etkileyeceğine ve bunun sonunda yaşanacaklara ilişkin öngörülerde de bulunuyor.

Dünyanın en büyük jeopolitik analistlerinden biri olan Gwynne Dyer'dan, iklim değişikliğinin dünyanın güçlerini avantaj sağlamak ve hatta hayatta kalmak için umutsuz bir mücadeleye iteceği, çok da uzak olmayan bir geleceğe korkutucu bir bakış.

İklim mültecileri akını...
Düzinelerce başarısız devlet...
Topyekûn savaş...

Küresel ortalama ısının iki derecelik bir artışı bile -ki bu hemen hemen kaçınılmaz gibi görünüyor-küresel politikaları kaynama noktasına getirecek ve azalan su ve gıda yüzünden kitlesel çatışmaları tetikleyecek. Kapsamlı söyleşileri ve en son araştırmaları bir araya getiren Gwynne Dyer, gezegenimizin geleceğiyle ilgili gerçekleri gözler önüne seriyor. Sahip olduğumuz teknoloji bizi kurtarabilir mi, yoksa artık çok mu geç? Yaşanacak zararı sınırlandırmak için en güçlü umutlar nerelerde yatıyor? İleri görüşlü ve cesur İklim Savaşları, önümüzdeki yılların en önemli kitaplarından biri olacak. Okuyun ve önümüzdeki yolun bizi nereye götürdüğünü görün.

"Suriye'de iç savaşın korkunç boyutlara ulaşmasından ve Mısır'daki son askerî darbeden önce kaleme aldığı kitabında, ‘Bereketli Hilal’ bölgesinde yıllardır süregelen kuraklığın, susuzluk ve gıda fiyatlarındaki artışın her iki olayın da kökeninde iklim bozulmasının yattığını belirterek, bilimsel temelli kuvvetli senaryolar yazmayı başarıyor. Türkçe'de yayınlanması, özellikle güneydoğu komşularıyla nasıl bir ilişki içinde kalacağının ciddi tartışma konusu olduğu şu içinde olduğumuz günlerde büsbütün önem kazanıyor. "
Ömer Madra