HÂLÂ YAZIYORUM
Bir Yazarın Yaratıcı Yaşamının Hazları ve Riskleri

Yazar: Dani Shapiro
Çevirmen: Başak Güntekin
Sayfa Sayısı: 192
Basım Tarihi: Kasım 2019
ISBN: 9786059200592

Arka kapaktan:

Ünlü yazar Dani Shapiro, bu kitabında zorlu ve yorucu bir süreç olan hikâye anlatıcılığını esprili, samimi ve pratik bir tarzda ele alıyor.

Yazarın anılarıyla birlikte bu zanaat hakkında tavsiyeler içeren ve sanatsal süreç için bir nevi meditasyon olan Hâlâ Yazıyorum, yazarak yaratıcı bir hayat sürmek isteyenler için içten ve müşfik bir yol gösterici. Yazarlar bu sayfalarda ilham ve rahatlık bulacak. Shapiro’nun yirmi yılı aşan yazarlık ve öğretmenlik yaşamından öğrendiklerini aktardığı bu kitap, yazarın kendi içgörülerinden de yararlanarak modern yazarlar için hazırladığı bir kaynak.

 

Yazarlık hayatı cesaret, sabır, sebat, empati, açıklık ve reddedilmeyle başa çıkabilme becerisi gerektirir. İnsanın kendisi ile baş başa kalmaya gönüllü olmasını gerektirir. Kendine karşı nazik olmayı, dünyaya at gözlüğü olmadan bakabilmeyi, gözlemleyebilmeyi ve gördüklerine dayanabilmeyi, disiplinli olmayı ama aynı zamanda risk alabilmeyi, başarısız olmaya, hem de bir kereliğine değil, üst üste, bir ömür boyunca razı olmayı gerektirir.

 

Dani Shapiro Hakkında

Dani Shapiro, Columbia Üniversitesi, NYU, The New School ve Wesleyan Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir ve İtalya, Positano’daki Sirenland Writers Conference’ın kurucularındandır. Travel + Leisure dergisine editör olarak katkıda bulunmaktadır. Makaleleri The New Yorker, Granta, Tin House, One Story, Elle, Vogue, The New York Times Book Review, The Los Angeles Times’ta yayınlanmaktadır. Anı kitapları: Inheritance, Devotion ve Slow Motion. Romanları: Black & White, Family History, Hourglass, Playing With Fire, Fugitive Blue.

 

 

“Yazarların umuda ihtiyacı vardır. Yazarların yardıma ihtiyacı vardır. Teşekkür ederim, Dani Shapiro.”

—Michael Cunningham

“Hem güzel hem de faydalı olan nadir kitaplardan biri. Hâlâ Yazıyorum, yazın hayatının Shapiro’nun berrak sesiyle aydınlanan bir incelemesi.”

—Susan Orlean

Hâlâ Yazıyorum, Dani Shapiro’nun ünlü bir yazar ve yaratıcı yazarlık dersleri veren biri olarak uzun sürede edindiği deneyimlerden süzülmüş bolca bilgelik, kavrayış ve pratik ders sunuyor. İşe yeni başlayan yazarlar, kıdemli yazarlar ve bu ikisi arasında olan herkes yararlanmalı.”

—Jennifer Egan