Gündelik Hayatta Fizik
2. Baskı

Yazar: James Kakalios
Çevirmen: Nilgün Güngör
Sayfa Sayısı: 200
Basım Tarihi: Kasım 2018
ISBN: 9786059200424

Çok satanlar listesine giren kitapların ve canlı öykülerin yazarı, fizik profesörü James Kakalios, gündelik hayatımızın işlemeye devam etmesini sağlayan cep telefonlarımız, dijital “bulutlar”, röntgen cihazları, kahve makineleri ve hibrid arabalar gibi temel nesnelerin arkasındaki akıl almaz bilimi açıklıyor.

Modern dünyamızı bu kadar pratik hâle getiren fizik çoğumuz için gizemli bir dünyadır. Hareket sensörleri, dokunmatik ekranlar, ekmek kızartma makinelerinin arkasındaki basit fizik ilkeleri nelerdir? Gündelik Hayatta Fizik ile kullandığımız pek çok şeyin temelini oluşturan atom altı dünyada şaşırtıcı bir yolculuğa çıkacaksınız.

Kakalios, nesneler dünyasını tek bir günü ana hatlarıyla anlatacak şekilde bölümlere ayırarak buzdolaplarımızın gıdaları nasıl soğuk tuttuğu, uçakların havada kalmayı nasıl becerdikleri, dijital saatin alarmının nasıl çaldığı gibi konularda merakımızı gideriyor. Her bir açıklamaya muazzam bir bilimin işbaşında olduğu bir öykü eşlik ediyor ve çevremizi saran görünmez güçlerin etkileşimini ortaya koyuyor.

Gündelik Hayatta Fizik, soyutlamaları anlatmak için karadelikler ve yerçekimi dalgaları gibi ifadelere başvurmak yerine karmaşık bilimin de oldukça pratik olduğunu kanıtlıyor. Kakalios’un açık ve zeki üslubuyla ortaya koyduğu hayatlarımızı düzenleyen ilkeler bizi büyülüyor ve hayal gücümüzü harekete geçiriyor. 

Okurlar gündelik olmakla birlikte göz kamaştıran teknolojiye ilişkin net açıklamalardan hoşlanacak ve lisedeki fizik derslerinden bir şeyler hatırlayanlar çok daha fazlasını bulacaktır.
Publishers Weekly

Sindirilebilir bilim derslerinin kısa ama ayrıntılı ve canlı bir özeti... Yazarın ortaya koyduğu bağlantılarla her sayfada hoşunuza giden bir ‘İşte bu!’ ânı yaşayacaksınız.
Wall Street Journal

JAMES KAKALIOS Kimdir?

James Kakalios, 1988’den beri ders verdiği Minnesota Üniversitesi’nde Fizik ve Astronomi Bölümü’nde Ordinaryüs Profesör’dür. Deneysel katı hâl fiziği alanında yaptığı araştırma projeleri nano’dan nöro’ya uzanır. 2001 yılında Minnesota Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencileri için “Bilim Hakkında Bildiğim Her Şeyi Çizgi Romanlar Okuyarak Öğrendim” başlıklı seminerler düzenlemeye başladı. Mayıs 2002’de ilk Örümcek Adam filmi gösterime girdiğinde, medyanın seminerlerine gösterdiği ilgi The Physics of Superheroes  kitabını yazması için ilham verdi. Warner Bros için Watchmen  filminin bilim danışmanlığını yaptı. Şubat 2009’da Minnesota Üniversitesi’nin Youtube sayfası için The Science of Watchmen  isimli bir film çekti; film 1,6 milyondan fazla görüntülendi ve Eylül 2009’da bölgesel Emmy Ödülü’nü kazandı, 2010’da da Webby Ödülü için aday gösterildi. Yayınlanan bir diğer kitabı The Amazing Story of Quantum Physics ’tir.