BİZİM ALZHEİMER HİKÂYEMİZ

Yazar: Meryl Comer
Çevirmen: Esengül Ayyıldız
Sayfa sayısı: 216
Basım Tarihi: Temmuz 2018
ISBN: 9786059200431

Alzheimer konusunda aktif olarak çalışan, Emmy Ödüllü televizyon muhabiri Meryl Comer, Bizim Alzheimer Hikâyemiz isimli bu kitabında, kocasının Alzheimer hastalığıyla mücadelesini ona sonuna kadar evinde bakmayı seçmiş bir eşin gözünden anlatıyor.

Meryl Comer’in kocası Harvey Gralnick’e 1996’da erken başlangıçlı Alzheimer teşhisi konduğunda, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde hematoloji ve onkoloji araştırmasını yönetiyordu. Meryl kocasındaki değişiklikleri fark ettiğinde ona teşhis konabilmesi için yıllarca mücadele ederken sevdiği insanın ve hayatlarının uğradığı değişimin her ânını yönetmek zorunda kaldı.

Yazar bu yıkıcı durumu ve onun hem hastalar hem de hasta yakınları üzerindeki etkilerini büyük bir dürüstlükle kaleme alıyor. Comer gündelik gerçekleri ve hasta bakımının getirdiği ağır ve yıpratıcı sorumlulukları ayrıntılarıyla anlatırken, yanlış anlaşılan bu hastalık ve onunla yaşamaya ilişkin herkesin bilmesi gereken doğruları kişisel deneyimleri yoluyla ortaya koyuyor ve bu sağlık krizine ışık tutuyor.

Kendisini Alzheimer hastalığıyla mücadele etmeye ve kamuoyunda bu konuda farkındalık yaratmaya adayan Meryl, “Yaptığım hiçbir şey aslında benimle ilgili değil; amacım kimsenin sonunun benim gibi olmamasını sağlamak,” diyor. 

Bizim Alzheimer Hikâyemiz, hasta ya da hasta yakını olarak toplumun büyük kısmını hedefine alan Alzheimer hastalığı ve onun yol açtığı derin ve büyük hasarı anlamak için büyük bir içtenlikle kaleme alınmış en doğru kaynaklardan biri.

MERYL COMER Kimdir?

Ödüllü 30 yıllık deneyimli muhabir, yapımcı ve talk show sunucusu Meryl Comer, Geoffrey Beene Vakfı Alzheimer Girişimi’nin CEO’su ve Başkanı’dır.

Comer, tüm ülkede seyredilen bir tartışma programı olan It’s Your Business ile birlikte kamu politikası ile ilişkili, iş dünyası haberleri alanında uzmanlaşan, 1980’lerdeki ilk TV kadın habercilerinden biridir. Aynı zamanda, ESPN’de Nation’s Business Today isimli programın altı yıl boyunca sunucularından biri oldu ve Metromedia için saat on haberlerini birlikte sundu. 

Shirver Profile in Dignity Award’ı 2005’te ve Proxmire Award’ı 2007’de kazanan Comer, Kongre önünde tanıklık yaptı, 2008’de Alzheimer’s Study Group’a ve National Board of Alzheimer’s Derneği’ne iki dönem hizmet etti. USAgainstAlzheimer’s’ın kurucu üyesidir ve Women Against Alzheimer’s Network’ün kurucularındandır.

Comer 2012’de, kablosuz bilişsel izleme ve optimal beyin sağlığıyla ilgili faaliyet gösteren kâr amacı gütmeyen bir birlik olan “The 21st Century BrainTrust™”ın kuruluş sürecine öncülük etti.

Comer, erken başlangıçlı Alzheimer hastası olan kocasına ve geç dönem bunamalı annesine geçtiğimiz 19 yıl boyunca evde baktı. Hikâyesi, The Washingtonian’da ve More dergisinde yer aldı ve PBS NewsHour ve Terry Moran ile birlikte ABC Nightline’da yayındı.

Kitabı Bizim Alzheimer Hikâyemiz’in gelirinin yüzde yüzü Alzheimer araştırmalarını destekleyecektir.

BİZİM ALZHEİMER HİKÂYEMİZ Hakkında

“Bizim Alzheimer Hikâyemiz, yaşlanma ve sevdiklerimize bakma ile ilgili bizim kuşağın düşüncelerine meydan okuyan fevkalade ve dokunaklı bir hikâye. Bakım, sevgi ve iyileşme üzerine muhteşem bir yolculuk.

—Tom Rath
Çok satan Strenghts Finder 2.0, How Full Is Your Bucket, Strenght Based Leadership ve Eat Move Sleep kitaplarının yazarı 

Meryl Comer Bizim Alzheimer Hikâyemiz kitabında, Alzheimer hastalığını fevkalade ve hassas bir şekilde gün ışığına çıkarıyor. Kendi kişisel hikâyesi hepimize bilgi, ilham ve umut kaynağı oluyor. Kahramanlığı sayfalardan sıçrıyor ve gelecek nesilleri bu korkunç hastalığa karşı umutla motive ediyor. 

—Dr. David B. Agus
Güney California Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Profesörü
Hastalıkların Sonu ve Uzun Ömrün  Kısa Rehberi kitaplarının yazarı

Adanmış bir destekçi olarak yaptığı çalışmalar ve erken başlayan, sonraki on yılda hastalığı hızla ilerleyen Alzheimer’lı kocasına yıllarca fevkalade bir şekilde bakan Meryl Comer 2004 yılında Sargent and Eunice Shriver Profiles in Dignity Ödülü’ne layık görüldü. Bizim Alzheimer Hikâyemiz’de Meryl rotada kalmanın gerçekten ne demek olduğunu gösteriyor.

—Mark K. Shiver
Save the Children, Kıdemli Başkan Yardımcısı ve A Good Man: Rediscovering My Father, Sargent Schriver kitabının yazarı

Kamuoyunda farkındalık yaratma amaçlı en heyecan verici ve yenilikçi programı yürüten Meryl Comer, 20 yıldan fazla bakıcılık deneyimiyle Alzheimer hastalığının her cephesinde gerçek bir yol açıcı. Tahrip edici hastalıkla yaptığı uzun ve dolambaçlı yolculuğun kaydını tuttuğu bu şahane yeni kitabın içinden yazarın ruhu yansıyor. 

—Dr. Rudy Tanzi
Çok satan Super Brain kitabının yazarı,
Joseph P. and Rose F. Kennedy’de Nöroloji Profesörü,
Massachusetts Genel Hastanesi, Harvard Tıp Fakültesi

25 yıldan daha uzun bir süredir Alzheimer hastalığını inceleyen doktor-biliminsanı ve 99 yaşında Alzheimer demanslı bir annenin oğlu olarak bu kitabı Alzheimer bakımının azap dolu konularıyla boğuşan herkese tavsiye ederim.

—Dr. Michael E. Wiener
San Francisco, California Üniversitesi, Radyoloji Profesörü