MAKİNENİN KALBİ
Yapay Duygusal Zekâ Dünyasında Geleceğimiz

Yazar: Richard Yonck
Çevirmen: Tufan Göbekçin
Sayfa Sayısı: 356
Basım Tarihi: Eylül 2019
ISBN: 9786059200523

Arka kapaktan:

Teknolojiyle üç milyon yıllık yolculuğumuz şimdiye dek görece tek taraflıydı ve sessiz geçen bir yolculuktu. Şimdiyse gelişen ileri teknoloji sayesinde bilgisayarlar duyguları fark etmeye, karşılık vermeye ve hatta taklit etmeye başladı. Makinenin Kalbi, insanlar ile teknoloji arasında giderek zorunlu hâle gelen ve önümüzdeki yıllarda hayatlarımızı ve dünyamızı dönüştürecek olan ilişkideki işte bu dev adımı inceliyor.

 

Bilgisayarlar uzun süredir hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası ve kaydettikleri ilerlemeler katlanarak devam ediyor. Birçok insan yapay zekânın çok da uzak olmayan bir gelecekte insan zekâsına eşit ya da ondan üstün olacağına inanıyor; hatta kimileri makinelerin bilinçli olacağını bile düşünüyor. Fütürist Richard Yonck, iletişimin ilk, en temel ve en doğal biçimi olan duygunun yapay zekânın bir sonraki aşamaları için hayati olduğunu belirtiyor ve bunun yakında teknolojiyle nasıl çalışacağımızın ve onu nasıl kullanacağımızın kalbinde yer aldığını ileri sürüyor.

Ancak bir ilerlemenin hayatımıza getireceği her faydanın bir dezavantajı olabilir. Makinelerin duyguları tanıma becerisi gelişmiş bir gözetleme sistemine yol açabilir ve hislerimizi manipüle edebilen aynı teknoloji, kitleleri kontrol etmenin bir yöntemi hâline gelebilir.

 

Makineler gerçekten hissedebilir ve kontrolümüzden çıkarlarsa neler olabileceğine dair insanlarda daha şimdiden derin bir kaygı var. Bu kaygıları anlamak, gerçekleşme olasılıklarına ilişkin bilgiyle derinleşmiş görüşlerle ufkumuzu açmak ve insanoğlu ile teknolojinin etkileşim kuracakları yeni ve kaçınılmaz yolları incelemek için Makinenin Kalbi, mutlaka okunması gereken bir kaynak.

 

Akıllı makinelerin duygularımızı anladığı ve manipüle ettiği ve nihayetinde kendimizle teknolojimiz arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran şekillerde bizimle bağ kurduğu, hızla yaklaşan geleceğe heyecan verici ve kimi zaman da rahatsız eden bir bakış.

-Martin Ford, Robotların Yükselişi – Yapay Zekâ ve İşsiz bir Gelecek Tehlikesi kitabının yazarı

 

Dünyamız çok şaşırtıcı ve inanılmaz şekillerde değişmek üzere. Makineler ile insanlık arasındaki çizgi silikleşirken bize tuhaf ve güzel bir gelecek sunuyor. Yonck, bu dünya içinde, günümüzün bilim ve teknolojisinden başlayıp ufukta uzanan olasılıklar ve tehlikelere doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Geleceğe bir bakış atmak istiyorsanız bu kitabı okuyun.”

- Brian David Johnson, Intel’de eski baş fütürist ve 21st Century Robot Project’in kurucusu

 

Richard Yonck’un Makinenin Kalbi kitabı duyguların kullanıcı arayüzü, insanlar arasında makine aracılığıyla kurulan iletişim ve teknolojiyle insanların gelecekte olabilecekleri şey açısından kısa ve uzun vadeli önemi üzerine heyecan verici bir yorum.”

- Vernor Vinge, bilgisayar biliminsanı ve Hugo Ödüllü Rainbows End kitabının yazarı

 

Yazar Hakkında

İşletmelerin, okurların ve dinleyicilerin yarının dünyasına hazırlanmalarına yardım eden bir yazar ve konuşmacı olan Richard Yonck, kısa ila uzun vadeli gelecekleri incelerken, bu bilgi dağarcığının olası sonuçlar için hazırlıklı olmaya ve tercih edilen gelecekleri desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğini dikkate alıyor.

Gelecek ve yeni ortaya çıkan teknolojiler hakkında düzenli olarak yazılar yazan Yonk’un çalışmaları, The Futurist Magazine, Scientific American, World Future Review, Fast Company, Wired, Psychology Today, H+ Magazine, Mensa Bulletin, American Cinematographer ve The Seattle Times da dahil olmak üzere çok sayıda yayında yer almaktadır. Buna ek olarak, The New York Times, Wall Street Journal, BBC News, Forbes, Investor’s Business Daily, SAP Digitalist, Singularity Hub, Next Avenue gibi yayınlarda kendisiyle yapılan röportajlara ve öngörülerinden alıntılara yer verilmektedir.

Richard Yonck’un gelecek hakkındaki bakış açısı, müşterilerine hızlı değişen teknolojik ortam konusunda yol gösterdiği, bilgisayar sistemleri programcısı ve analisti olarak edindiği 25 yıllık deneyime dayanır. The Futurist Magazine’in eski Bilişim ve Yapay Zekâ editörlerinden olan Yonck, Association of Professional Futurists’in yönetim kurulu üyesi, National Association of Science Writers’ın üyesi ve TED konuşmacısıdır.